تاریخ انتشار: 97-06-09 20:06:08 جمعه
نمایش: (153)

آموزش عکاسی پرتره حرفه ای و هنری با گوشی موبایل (قسمت دوم: تنظیمات نوردهی)

 

در قسمت اول این آموزش به این موضوع اشاره کردیم که دوربین موبایل به عنوان پرطرفدار ترین دوربین برای ثبت لحظات به یاد ماندنی شما در دنیا شناخته شده است. همچنین گفتیم: تفاوتی نمی کند که شما در حال عکاسی در طبیعت باشید یا برای گرفتن یک عکس پرتره دسته جمعی آماده می شوید؛ دوربین موبایل اولین دوربینی است که به ذهن شما می رسد و قادر است تصویر را برای شما ثبت کند که تا مدتها برای شما یادرآور خاطرات خوشی باشد. بر کسی پوشیده نیست که دوربین های موبایل بهترین دوربین ها برای ثبت تصویر نیستند و توانایی رقابت با دوربین های DSLR را ندارند اما با ویژگی هایی که در این چند ساله به آن ها اضافه شده و با رعایت چند نکته کلیدی توسط شما، این دوربین ها می توانند لحظات خوشی را برای شما رقم بزنند.

 

در قسمت قبل، شرح دادیم که فلش LED دوربین های موبایل بسیار قوی هستند و برای عکاسی پرتره در شب شما را دچار مشکل می کنند. اما گفتیم اگر شما بتوانید از نور های اطراف خود مثل نور چراغ های خیابان استفاده لازم را ببرید، می توانید تصاویر کم نظیری را خلق نمایید. همچنین به عکاسی در فضا های روشن پرداختیم که بهتر است برای یاد گیری بهتر به قسمت قبلی این مطلب مراجعه فرمایید.

 

 

 

» تنظیمات نوردهی به سوژه

 

Portrait photography with mobile - Exposure

همانطور که همه ی شما عزیزان مطلع هستید؛ سوژه تصویر، به عنوان مهم ترین بخش هر عکاسی به شمار می رود و اگر سوژه ای وجود نداشته باشد؛ قطعا تصویری هم به ثبت نخواهد رسید. به همین دلیل لازم است، زمانی که به عکاسی پرتره با دوربین موبایل می پردازید، مقدار نوردهی مناسب را برروی مکان مورد نظر یا صورت سوژه خود تنظیم کنید. معمولا اکثر گوشی های موبایلی که در این چند ساله معرفی شده، به سیستم فوکوس نقطه ای مجهز هستند و شما کافیست با ضربه زدن برروی صفحه نمایش و مشخص کردن محل سوژه، مکان متمرکز شدن نور را مشخص نمایید. البته اگر از اپلیکیشن های پیشرفته تر استفاده می کنید، امکان دارد قابلیت های بیشتری را در اختیار شما قرار دهند و شما را قادر سازند، نورسنجی را در یک نقطه بخصوص و فوکوس دوربین را در یک نقطه دیگر تنظیم کنید؛ که قابلیت بسیار مناسبی جهت نوردهی بهتر به سوژه است.

 

 

Portrait photography with mobile - Metering

 

در بیشتر موارد، اگر برروی سوژه نورسنجی مناسبی صورت گیرد، قطعا به عکسی با نوردهی بسیار مناسب دست خواهید یافت. حتی اگر شما نتوانید نوردهی به سوژه را کاملا بی نقص اجرا کنید، باز هم عملیات ویرایش تصویر و اعمال تغییرات بسیار جزئی برروی آن آسان تر خواهد بود. البته فرقی هم نمی کند که این تغییرات توسط یه اپلیکیشن ویرایش عکس برروی موبایل صورت گیرد یا تصاویر با رایانه خود انتقال داده تا دست بازتری برای ویرایش تصاویر خود داشته باشید. اگر به هر دلیلی نتوانستید تنظیمات نوردهی به سوژه را به نحو احسن اجرا کنید، سعی کنید درصد اشتباه خود را کم کنید و خطا را به سمت نوردهی کم متمایل سازید. زیرا اعمال تغییرات و بازسازی رنگ های تیره، رنگ پوست سوژه و ویرایش سایر اجزای تصویر آسان تر از زمانی است که در بیشتر بخش های تصویر نور با شدت بالا تابیده باشد.

 

امیدواریم که از این آموزش، بهره کافی را برده باشید و تا هفته های آینده با ادامه این مطلب ما را همراهی فرمایید.

همچنین می توانید جهت درک بهتر تنظیمات نوردهی، به قسمت اول(نورپردازی) این مقاله مراجعه فرمایید.

 

 منبع: مستر دیجیتال

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*
برچسپ ها